Природа и природни забележителности
За любителите на природния, еко и селски туризъм, имаме добра новина – освен с невероятните си културни забележителности, районът на Габрово е част от Природен парк „Българка“. Град Габрово е изходна точка на разнообразни туристически пътеки и маршрути. Освен с невероятната си красота, разнообразие от животински и растителни видове, паркът е изключително подходящ за конен туризъм, алпинизъм, зимни спортове, скално катерене и много други. За дребосъците-посетители и техните родители, паркът предлага специално изградени зони за отдих с детски площадки, та дори и „Горско училище“.
Култура и история (културни и исторически забележителности, любопитни факти, заслужава си да посетим и т.н.).
Град Габрово е възникнал през Средновековието, преди около 270 г. Легендата разказва как един странстващ майстор ковач се установява под едно габърово дърво. Именно от множеството габъри в района идва и названието – Габрово, град на габърите. Въпреки сравнително скорошното възникване на града, само на няколко километъра от центъра, археолози откриват крепостта „Градище“, която датира от около V век. Други доказателства за съществуването на поселение в района, още по време на Втората българска държава, са останките от църквата „Св. Петка“, църквата е създадена по-случай пренасянето на мощите на тази българска светица през 1298 г. от град Епиват до град Велико Търново. Легендата гласи, че църквата е построена на мястото, където са пренощували мощите на Света Петка Търновска, по време на престоя им в селището. По-късно през 1860 година, Габрово официално е обявен за град.
Още преди същинското Възраждане габровските майстори и изделия се прославят из цялата Османска империя. Българския бит, традиции и майсторлък спомагат за превръщането на града в един от най-големите икономически центрове още по онова време. Не случайно Първото българско светско училище се открива в далечната 1835 г. именно в Габрово. Днес градът и районът около града, предлагат една истинска разходка в миналото. Това е място, което е вдъхновило редица български майстори, поклонници и революционери. Там, през 1868 г. Васил Левски, създава революционен комитет.
В центъра на града се намира единствения по рода си Дом на хумора и сатирата. В музеят е разположена и единствената в света „Виц Банка“, в която всеки може да напише любимият си виц. На това място, всяка година на 1 април, се организира изключително весела празнична програма, която чества рождения ден на музея.
Но истински интересните събития в града се провеждат през май- когато се провежда Карнавала на хумора и сатирата- истински празник на смеха и забавата. Сцени на открито, пъстър каранавал със стотици организирани участници от различни кътчета на страната и чужбина, концерти, театрални постановки, изложби, благолаж и какво ли още не. На уникалния габровски хумор, дал повод за хиляди вицове и анекдоти в цялата страна се подсмихваме винаги, когато се сетим за това изключително забавно и много напредничаво място.
В Габрово освен смешното е присъствало винаги и сериозното културно наследство. Заслужава си да се посетят единиствения по рода си Музей на образованието, както и наскоро обновения Музей на занаятите, с каквито Габрово си е спечелил прозвището Българския Манчестър. Музеят на Образованието съвсем логично е разположен в сградата на първата българска гимназия. На разположение са пет експозиционни зали, в които може да проследите развитието на българското образованието от създаването на славянската писменост до днес. В петата зала на музея е възстановката на взаимно учителната метода на преподаване. А за малките немирници до вас, със сигурност ще бъде любопитно да разберат как и с какво са наказвали палавите ученици преди 150 години. След посещението в музеите в центъра на града може да се насочите към друго забележително място, а именно Архитектурно – етнографски комплекс „Етъра“, който се намира само на около 10 минути път с кола, от центъра на Габрово. На „Етъра” са събрани над 50 обекта, като къщи със занаятчийски работилници, водни съоръжения, занаятчийска чаршия, на всеки ъгъл ви посреща някой нов и непознат занаят. За любопитни посетители и такива, които винаги са готови да пробват нови неща, комплексът предлага курсове и обучения в традиционни занаяти. Ако сте любители на традиционни християнски празници, като Лазаровден, Гергьовден, Еньовден и много други, имате възможността да станете свидетели на възстановка на традиционни български обичаи. Освен на тези празници, всяка година в „Етъра“ , по време на първия уикенд на септември се организира Международният панаир на народните занаяти. След изморителната обиколка на комплекса, спокойно може да хапнете вкусни традиционни ястия, по-хубави и от на баба. Като приключите с вкусните гозби, може да разходите малко храната и да посетите Соколския манастир „Успение Богородично“, който се намира на 3 км от „Етъра“. Изградена е туристическа пътека, която преминава през чудната природа на района, която отнема около 2 ч., а с кола пътя до там е около 6 мин. Манастирът е изключително красив и поддържан. През 1868 г. известният дряновски майстор Колю Фичето е построил чешма с осем чучура, която стои непокътната и до днес. Разхождайки се сред красивите цветни алеи на манастира, наистина ще можете да почувствате спокойствието и магията, които това това свято място притежава.