Свободни места
Еко комплекс Боженски чифлик разполага с общо 9 легла, разпределени в 3 стаи – двойна, тройна и четворна стаи всички със самостоятелни санитарни помещения в къща „Старото школо“
Цената на човек е 20лв.; При настаняване в самостоятелна стая – 30лв.
Цената включва:
- нощувка
- безжичен интернет
- паркинг
- туристически данък/курортна такса
- ДДС
Закуската, обядът и вечерята са по желание и срещу допълнително заплащане.
-
Макс:
Размер на стаята:25 m2
Общо
Еко Комплекс Боженски чифлик достойно представя и се намира в едно от най-българските места – Централен Балкан.
Комплексът за селски и еко туризъм се състои от:
- Къща за гости „Старото школо“
- Малка ферма за млечни крави, месодайни овце от породата Ил дьо Франс, коне обучени за езда, пчелин с 50 пчелни семейства, развъдник за българско овчарско куче
- Занаятчийско ателие „Живи български занаяти и традиции”
Еко комплекс Боженски чифлик членува в Българската асоциацията за алтернативен туризъм (БААТ), в Българска хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА), в групата Farm Hoppers, а къщата за гости е сертифицирана като „Зелена къща“.
За къщата за гости „Старото школо”
Къща за гости „Старото школо” истински представя атмосферата на стария български бит, на домашния селски уют и лечебната сила на високопланинската природа и чистия въздух. Сградата е построена в далечната 1904 година и в нея се е помещавало чак до 1952 година Началното училище в село Съботковци. В близост до сградата се намирало и старото килийно училище- в двора на храма ”Св.Николай Чудотворец” . Днес къщата е изцяло обновена и реконструирана и наред с фермата и занаятчийското ателие образуват своебразен Еко комплекс Боженски Чифлик, който да продължи първоначалната образователна линия. Мястото приютява множество събори, пленери и организирани тържества и е изключително подходящо както за провеждане на обучения за деца, така и за провеждане на фирмени и семейни мероприятия в традиционно българска обстановка.
Час за настаняване
Час за напускане
Къща за гости „Старото школо“ в Еко комплекс Боженски Чифлик предлага автентична атмосфера, но и разполага с всички модерни удобства на дома;
На първия етаж се помещава механа за 30 човека с камина, оборудвано кухненско помещение с ел. печки, хладилник, кафе-машина, кабелна TV, интернет.
На втория етаж са разположени три стаи за нощувка със самостоятелни санитарни възли /двойна стая с детско креватче, тройна стая и стая за 4 души/.
Къщата се отоплява с локално парно.
Всички стаи разполагат със следните удобства:
- Спалня/ две отделни легла с възможност за допълнително легло
- Модерно обзаведена баня
- Телевизор и сателитни канали
- Локално регулиране на температуратa
- Безжичен интернет Wi-Fi
Село Съботковци има добре изградена инфраструктура и се намира на 2 ч. и 30мин. път с кола от София, само на 10км от град Габрово и на 5км от Архитектурно-исторически резерват “Боженци”,
Все още няма написани мнения.
България

Площ: 110 994 кв. км
Часови пояс: UTC/GМT +8
Население: 7 202 198
Държавно устройство: парламентарна република
Столица: София (1 316 557 млн. д.)
Официален език: български
Други говорими езици: турски
Основни религии: християнство (православни), ислям (сунити)
Валута: лев (1.00 EUR = 1.95583 BGN)
Телефонни кодове: +359
Визов режим
Република България прилага Общата визова политика на Европейския съюз при условията на Договора за присъединяване от 1 януари 2007 г. Пътуването на граждани от държавите-членки в рамките на съюза се осъществява единствено посредством документ за самоличност. Безвизов режим за притежателите на шенгенски визи за престой до 90 дни. От 25 януари 2012 г. Министерският съвет на Република България при решение, съгласно което до датата на пълното си присъединяване към Шенгенското пространство България едностранно ще прилага безвизов режим спрямо притежателите на валидни шенгенски визи. Те ще имат право да влизат и пребивават на територията на Република България за период от не повече от три месеца в рамките на всеки шестмесечен период, считано от датата на първото влизане, без да е необходимо да притежават българска виза за краткосрочно пребиваване.
От датата на присъединяване към ЕС през 2007 г., България започна да прилага специален регламент, с който се определя визовият режим спрямо трети страни, чиито граждани трябва да притежават виза/или са освободени от изискването за визи, когато преминават външните граници на държавите-членки. За повече информация посетете официалния сайт на Министерството на Външните работи: www.mfa.bg
Митнически изисквания
Лицата, пресичащи границата на Република България могат да внасят и изнасят неограничено количество парични средства (пари в брой и платежни инструменти на приносител) като парични средства на стойност до 10 000 евро не подлежат на писмено деклариране пред митническите органи при внос или износ. Когато внасяните/изнасяните парични средства са на стойност 10 000 евро или повече, лицето писмено декларира в Декларация за паричните средства общата стойност на паричните средства в евро, произхода и предназначението им, транспортен маршрут, транспортно средство. При износ на парични средства над 25 000 лева или тяхната равностойност в чуждестранна валута е необходимо да се представи удостоверение от Национална агенция за приходите, че лицето няма просрочени задължения, като номерът му се вписва във валутната митническа декларация. Чуждестранните физически лица могат да изнасят парични средства над 25 000 лева без удостоверение от Националната агенция за приходите, след деклариране пред митническите органи, ако стойността на изнасяните парични средства не надвишава стойността на внесените и декларирани средства при последното влизане на лицето в България, за което се представя предходна валутна митническа декларация при внос.
Внасянето и изнасянето на скъпоценни камъни и благородни метали от местни и чуждестранни физически лица се урежда от министъра на финансите и е свободно в следните размери:
– злато и платина в необработен и полуобработен вид – до 37 грама
– бижута и аксесоари от злато и платина – до 60 грама
– сребро в необработен и полуобработен вид, както и бижута – до 300 грама
На основание чл. 31 от Регламент 918/83 се определят стоки, които се допускат без облагане с вносни митни сборове, но ограничени до следните количества:
– тютюневи изделия:
– 50 цигари или
– 25 пурети ( пури с максимално тегло 3 гр. всяка), или
– 10 пури, или
– 50 грама тютюн за лула или друг начин на пушене.
Алкохол и алкохолни напитки:
– дестилирани напитки и спиртни напитки с над 22 % обемно алкохолно съдържание – 1 литър или
– дестилирани напитки и спиртни напитки, аперитиви на винена или алкохолна основа, с обемно алкохолно съдържание не по-високо от 22 %; пенливи вина, ликьорни вина – 1 литър или
– непенливи вина – 2 литра.
– парфюми – 50 грама или тоалетни води – 0.25 литра.
Освобождаването от вносни сборове за всяка отделна пратка се ограничава до общата стойност 45 евро, включително стойността на стоките, посочени по-горе.
Освобождаването от ДДС и в двата горепосочени случая, съгласно ЗДДС е по реда на митническото законодателство.
Всеки пътник над 17 годишна възраст може да внесе:
а) тютюневи изделия:
– 200 цигари, или
– 100 пурети (пури с максимално тегло 3 грама всяка), или
– 50 пури, или
– 250 грама тютюн за лула или друг начин на пушене;
б) алкохол и алкохолни напитки:
– дестилирани и спортни напитки с обемно алкохолно съдържание над 22 % неденатуриран етилов алкохол с обем алкохолно съдържание 80 % и повече – 1 литър, или
– дестилирани и спиртни напитки и аперитиви на винена или алкохолна основа, тафия, саке или подобни напитки с обемно алкохолно съдържание не по-високо от 22 %, пенливи вина, ликьорни вина – 2 литра, или
– непенливи вина – 2 литра;
в) парфюми – 50 грама, и тоалетни води – 0,25 литра;
г) медикаменти – в количества, отговарящи на нуждите на пътника;
Движение по пътищата
Дясно движение по пътищата. При влизане с МПС в България следва задължително да се закупи винетка, срещу предоставен талон на автомобила. Винетната такса на територията на Република България се заплаща в левове. Потребителите могат да заплащат винетни такси при преминаване на границата на Република България на съответния граничен пункт в левове или евро. Собственикът или ползвателят на пътно превозно средство има право да ползва републиканските пътища на Република България, като преминава по тях или по техни участъци с пътното превозно средство, само когато е заплатена винетна такса за съответния период и на предното стъкло на пътното превозно средство е залепена валидна винетка. Винетната такса се заплаща от всяко българско или чуждестранно физическо лице или юридическо лице-собственик или ползвател на пътно превозно средство, което за определен период ще ползва републиканските пътища или техни участъци.
Водачът на моторно превозно средство е длъжен да носи:
1. свидетелство за управление на моторно превозно средство от съответната категория и контролния талон към него;
2. свидетелство за регистрация на моторното превозно средство, което управлява и за тегленото от него ремарке;
3. документ за сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите за моторното превозно средство, което управлява и за тегленото от него ремарке;
Престъпност и сигурност
При пътуване в България следва да се отчита дребната престъпност – джебчийството и кражбите от автомобили на документи, пари, мобилни телефони и др.
Граждани следва да бъдат особено внимателни при посещения на големи магазини, пазари, гари, автогари, както и при спиране на бензиностанции и край пътя (за почивка или ремонт на автомобила).
Съветваме да не се оставят без надзор в автомобила чанти и предмети, привличащи вниманието на крадците.
В случай на кражба, следва да се обърнате към най-близкото полицейско управление.
Телефон за спешни случаи: 112
ИЗТОЧНИК: Министерство на външните работи на Р България
Настаняване
Топ офертиВиж още
На първия етаж къщата за гости „Старото школо“ има механа с капацитет 30 човека и изцяло оборудвано кухненско помещение.
Традиционна кухня, приготвена с вещина и изцяло от екологично чисти продукти местно производство;
Гостите винаги могат да вземат участие в правенето на домашно сирене и кашкавал с мляко от фермата на Еко комплекс Боженски чифлик, както и в изпичане на домашно приготвения хляб;
Механата на къща за гости Боженски чифлик лесно може да бъде трансформирана в удобна конферентна зала, която да побере до 30 души на закрито.
При хубаво време дворът и околността са изключително подходящи за организирани събития на открито – семеен или фирмен празник, събори, пленери, тийм билдинг, спортни игри,
В близост до село Съботковци се намират множество интересни места, които заслужават отделно внимание. Сред тях са:
- Архитектурно- исторически резерват Боженци – 5км.
- Трявна- 15км.
- Габрово 10км – Етъра и Соколски манастир 20км
- Дряновски манастир и пещерата Бачо Киро – 15км
- Велико Търново – 45км
Цялостната идея и главна цел на Боженския чифлик е да се запазят интереса към миналото, чрез запознаването със старите българските обичаи, бит и традиции и да се провокира истинска любов към природата и животните. Това важи особено за децата, на които тук винаги е оказвано специално внимание.
Под вещото ръководство на опитните домакини са възможни много забавления за малки и големи, както и организиране на тийм билдинг с много весели и полезни занимания сред които:
- възстановки на типичните занаяти за региона – грънчарство, иконопис, медникарство, школа за народни танци, пресъздаване на обичаите „Седянка“, „Тлака“, „Заговезни“ и др.
- организиране на еднодневни екскурзии по тематични маршрути
- гостите могат сами да приготвят: домашно сирене и кашкавал с мляко от ферма Боженски чифлик по нетрадиционна стара технология – ”По пътя на млякото”; изпичане в пещ на домашно приготвен хляб – ”По пътя на хляба” ; обработка на вълна – ”По пътя на вълната”;
- Разходки и преходи с коне; обучение в ездачни практики – „Поглед към света от гърба на коня”;
- изработка на натурални восъчни свещи
- обучение в пчеларство.
- бране на гъби и събиране на билки
- организиране на семейни и фирмени тържества
- ловни и фото излети; спортни игри на открито
Боженски Чифлик е изключително подходящо място за провеждане на образователни семинари за деца и възрастни, за организиране на тийм билдинг или празнуване на семеен или фирмен празник. Къщата за гости „Старото школо“ ще се хареса и на всички любители на традиционно българското – старинен бит и обичаи, истинска храна и гостоприемни стопани.